Historie závodu

 


Růžkovy Lhotice, malá vesnička na Podblanicku s necelou stovkou obyvatel, je známa z životopisů Bedřicha Smetany, jehož mládí a prázdninové pobyty připomíná i malá expozice Okresního muzea ve zdejším zámečku. V několika posledních letech vešlo jméno obce do povědomí českých cyklistů díky závodu zvanému Strnadova třicítka.


Cyklistické závody i jejich vznik mívají různé osudy. Zajímavé jsou i počátky tohoto závodu. Skupina cykloturistů, nebo spíše přátel cyklistiky z Čechtic, se před lety přihlásila na tzv. Machátovu stovku. To byl závod na 100 km z Prahy do vesničky Sněta nedaleko přehrady Želivka, který pravidelně jezdili příznivci snětského Machátova hostince. Ti však nestáli o rozšiřování počtu účastníků, a tak se odmítnutí zájemci rozhodli uspořádat svůj vlastní závod. Veškeré starosti vzal na sebe elektrikář Franta Strnad, člověk, který nikdy aktivně nesportoval, a neměl ani organizační zkušenosti. A přesto dokázal nejen připravit a vyznačit trasu (vede po nefrekventovaných silničkách malebným předhůřím Vysočiny), rozeslat propozice, uskutečnit závod, zpracovat výsledky, ale navíc pro účastníky na návsi u rybníka za doprovodu živé hudby zařídit posezení s občerstvením u opékaného prasátka, což se všem líbí tak, že se část účastníků rozjíždí až za svitu měsíce.


Neopakovatelná atmosféra závodu sem láká každoročně vedle stálých účastníků i neregistrované závodníky z celého Podblanicka, Posázaví, Prahy a různých míst celé republiky. Vedle nich se objevují i registrovaní závodníci, a tak sportovní úroveň každý rok stoupá, i když kamarádský amatérský duch zůstává zachován. Tento závod se postupem doby stal výbornou propagací cyklistiky a sportu vůbec v širokém okolí. Svědčí o tom i zájem diváků.
NAVRCHOLU.cz