Růžkovy Lhotice

 

Barokní zámečekPůvodní tvrz ze 14. století Oneše Tluksy ze Lhotic byla přestavěna v 18. století na barokní zámeček. Jméno vsi bylo přijato po majitelích Janu a Jiřím Růžkových z poloviny 16. století. V 1. polovině 19. století (v letech 1835-1844) zámek vlastnil František Smetana, otec Bedřicha Smetany. Sám Bedřich Smetana tu i několik let pobýval. Slavného skladatele připomíná kromě busty nad vchodem i dva klavíry, na které sám hrával.


Současná expozice nazvaná Hudební tradice Podblanicka se věnuje životu a počátkům tvorby B. Smetany, zároveň připomíná i jiné skladatele, kteří v průběhu staletí v regionu působili, jako např. Jana Dismase Zelenku, Josefa Leopolda Dukáta, Richarda Wagnera, ale i dalších hudebníků – J. Suka, G. Mahlera, Z. Fibicha a dalších.


Zámek je dvoukřídlý, hlavní dvoupatrová část má téměř čtvercový půdorys, k ní přiléhá nižší patrové obdélné křídlo s arkádovou chodbou na nádvoří. Na východní fasádě nižšího křídla se nachází busta B. Smetany (pobyt v letech 1835 - 1843) od O. Španiela a J. Gočára z roku 1924. Na jižní straně doplňuje areál hospodářská budova.Kontakt:

NAVRCHOLU.cz